Ogrodzenia plastikowe a żywopłoty.

Outsourcing IT

Ogrodzenia plastikowe a żywopłoty.

Ogrodzenia plastikowe. A może żywe ogrodzenie?

Ogrodzenia plastikowe są tanie i łatwe w koacerwacji. Wśród dostępnych ogrodzeń na rynku mamy dziś niewątpliwie duży wybór. Ogrodzenia kute, betonowe, drewniane, czy właśnie plastikowe. Producenci dbają o to, abyśmy mieli utrudniony wybór. Im z większej ilości rodzajów musimy wybierać tym trudniej wybrać ogrodzenie. Nic w tym dziwnego, że nad wyborem ogrodzenia długo się zastanawiamy, bowiem ma ono nam służyć przez długie lata.

Niejednokrotnie miłośnicy roślin postawili na żywopłot, który dobrze się sprawdza i sprawia, że ogród żyje swoim życiem. Przez żywopłot przedostaną się nornice, jeże i inne zwierzęta, które wbrew pozorom w ogrodzie są bardzo potrzebne. A może samemu stworzyć ogrodzenie inne niż wszystkie? Żywe i nietuzinkowe? Takie ogrodzenie może powstać np. z wierzby, ponieważ szybko rośnie, ma giętkie pędy, które łatwo ukształtować i szybko się regeneruje.

Zamiast ogrodzenia winylowe z PCV może żywy płot.

Żywopłoty rosną długo ale pozwalają na kształtowanie w późniejszym czasie. Wystarczy tylko dobry pomysł na kształt ogrodzenia. Potem trzeba się rozejrzeć za odpowiednimi wierzbowymi pędami na ogrodzenie. Albo innymi krzewami. Znalezienie ich w warunkach naturalnych wymaga trochę zachodu, ponieważ dziko rosnące krzewy rzadko wypuszczają długie i proste pędy. Jeśli nam się nie spieszy z ogrodzeniem, to można założyć własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej.

Wady żywopłotów a ogrodzenia winylowe.

Minusem jest to, że efekt zobaczymy po kilku latach.

W tym celu musimy wybrać najpierw miejsce w ogrodzie, mało przez nas uczęszczane i najmniej widoczne. Wiosną, w marcu lub w kwietniu, warto posadzić tam sadzonki, z których wyrosną tzw. rośliny mateczne. Ogrodzenia plastikowe dają efekt od razu.

Jako sadzonek użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne pędy o długości 25-30 cm, które można pozyskać z dziko rosnących roślin. Zwróćmy uwagę aby były one proste i długie. Przed posadzeniem trzeba je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, żeby się dobrze napiły, po czym wkopać w ziemię, tak aby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy je posadzić w rozstawie 30×50 cm, ponieważ szybko się zagęszczą. Nadal może potrwać to kilka lat. A Tanie ogrodzenie winylowe będzie zdobić już po założeniu

Przez pierwszy rok lub dwa rośliny powinny swobodnie rosnąć. Po tym okresie ścinam je na wysokość ok. 20cm. Dopiero wówczas wypuszczą silne, proste pędy, których wiosną następnego roku możemy użyć do budowy naszego ogrodzenia.

Wyhodowane pędy rzadko przekraczają 2m. Z jednej sadzonki uzyskamy od kilku do kilkunastu pędów, które z na pewno można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Tani materiał plastikowy można zmieniać co kilka lat. W niektórych wypadkach możemy zrobić modyfikacje albo lepiej wczasować trwalsze ogrodzenie.

Żywopłot może tez uschnąć w porze letniej czy zimą przemarznąć. Mniej wrażliwe są ogrodzenia winylowe. Jednak krzewy pozwolą na ozdobę szczególnie kiedy kwitną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.